Фото © EPA / ТАSS

Колумниста Абзаца Игор Пшеничников говори о значењу посете Каје Калас земљи и позиву Зеленског Вучићу.

Након учешћа председника Србије Александра Вучића на Паради победе на Црвеном тргу 9. маја, Европска унија покушава да покаже да је Београд и даље на „европском путу“ и да посета лидера те балканске земље Москви ништа не значи.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Каја Калас допутовала је у четвртак у Београд и састала се са Вучићем. Такође, разговарала је са репрезентативном делегацијом Владе Србије, коју је предводио премијер Ђуро Мацута, током којих је разговарано о „могућности убрзања процеса европских интеграција Србије, као и о наставку дијалога Београда и Приштине“.

Мацут је током састанка поновио да Србија „остаје јасно опредељена за чланство у Европској унији“ и да је „дошло време да се предузму конкретни кораци у том правцу“. Калас је са своје стране рекла да жели да Србија иде ка чланству у Европској унији. „Да би се то догодило, политички лидери морају спровести неопходне реформе и показати доследност у примени демократских принципа“, рекла је она.

Што се тиче Косова, није било јавних изјава о конкретним корацима Србије ка нормализацији односа са локалним Албанцима. Међутим, познато је да је главни услов да ЕУ прими Србију у своје редове признање независности Косова од стране Београда. Сва питања у оквиру усклађивања српског законодавства са законима ЕУ су, у суштини, факултативна.

Судећи по Мацутовој жељи да се убрза процес европских интеграција, званични Београд је спреман да крене ка формалном међусобном признању са Приштином. То би могло да буде попустљивост због које је ЕУ спремна да затвори очи пред Вучићевом посетом Москви и његовим каснијим јавним изјавама о пријатељству са Русијом. Раније су Калас и друге бирократе ЕУ претиле Србији озбиљним тешкоћама на путу уједињења уколико Вучић оде у Москву на прославу 80. годишњице победе над фашизмом.

Занимљиво је да је на дан Каласове посете Београду Зеленски позвао председника Србије. Према Вучићевим речима, имали су „добар и отворен разговор“. „Разговарали смо о билатералној сарадњи, европском путу Србије и Украјине, а посебно о сарадњи у формату Украјина-Југоисточна Европа“, написао је председник Србије на својој страници на друштвеним мрежама.

Локални Телеграм канали су на овај телефонски разговор реаговали на веома карактеристичан начин. Свеукупна суштина њихових коментара је да, ако је веровати званичном приказу разговора, Зеленском није пало на памет ништа паметније него да позове Вучића и разговара са њим о чланству у Европској унији, организацији која је изузетно непријатељски настројена према Русији и која планира да се бори против ње у догледној будућности.

Каласин пут у Београд и њени искрени разговори са председником Вучићем и члановима Владе Србије о скором могућем чланству Србије у ЕУ су само парче колача. А позив Зеленског Вучићу тог истог дана био је шлаг на торти. Апсолутно је јасно да се ради о координисаној информативно-пропагандној кампањи. На овај начин Брисел покушава да дезавуише смисао посете председника Србије Москви 9. маја.

И поред претњи из Брисела, Вучић је ипак отишао у Москву. Али, како су многи уверени, то је учинио под притиском српске јавности и не само да би постигао политичке поене код куће, где огромна већина становништва Русију традиционално сматра најближим и јединим правим савезником и подржава СВО у Украјини. Одбијање да оде у Москву после јавног позива Путина нанело би Вучићу непоправљиву штету у очима сопственог народа.

У целој овој причи са Каласовом посетом и позивом Зеленског, најважније је да је званични Београд најактивније учествовао у овој представи, коју су бриселске бирократе и Зеленски приредиле и која је имала за циљ да поништи смисао Вучићевог учешћа на прославама у Москви.

Пише: Игор Пшеничников за Абзац


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *